18. dets 2024

Veebinar "Inkscape'is nullist meistriks!"

 „Inkscape on vabavaraline vektorgraafika programm, mille abil on võimalik luua digitaalseid kujutisi. Vektorgraafika on arvutigraafika liik, kus kujutis luuakse vektorpunktide, joonte ja kujundite abil.“

Veebiseminaril käsitletakse järgnevaid teemasid:
- Kujundite loomine ja muutmine
- Layerid e kihid
- Teksti lisamine ja muutmine
- Path tööriistad
- Gradient tool
- Mesh tool
- Trace bitmap
- Exportimine

Veebinari viib läbi Maria, kes on lõpetanud Kõrgema Kunstikooli Pallas meediadisaini osakonna ning nüüd õpib Tartu Ülikoolis kunsti- ja ettevõtlusõpetajaks. Lisaks ta on vabakutseline disainer ning õpetab koolis graafilist disaini.

Võimalusel võid endale Inkscape'i alla laadida ning veebinari ajal kaasa teha. Inkscape'i on võimalik alla laadida siit: https://inkscape.org

👉 Pikemalt lugemiseks klõpsa postituse pealkirjal või lingile "Lisateave" 👇

12. dets 2024

Veebinar „Jutustavad jõulukaardid“.

12. detsembril toimunud veebiseminaril saad õppida, kuidas muuta jõulukaart elavaks ja rääkivaks, kasutades lihtsaid digivahendeid, mis panevad kaardi edastama sõnumit läbi hääle, liikumise ja loovuse.

Veebinari viib läbi Eve Saare Jüri Koolist ja tutvustab võimalusi, kuidas anda jõulukaartidele täiesti uus mõõde. Selleks kasutatakse erinevaid vahendeid, nagu Google Drive'i esitlused, Genially ja nutiseadmete äpid, et kujundada kaarte, mis on interaktiivsed ja meelelahutuslikud. Võimalik on lasta päkapikkudel rääkida, panna oma lemmikloom sõnumit edastama või isegi kasutada omaenda häält, et anda kaardile isiklik mõõde.🎅🌲

👉 Pikemalt lugemiseks klõpsa postituse pealkirjal või lingile "Lisateave" 👇

9. dets 2024

Erinevad AI tööriistad

"Tehisintellekt (AI) on muutnud seda, kuidas me iga päev infot loome, tarbime ja jagame. Selles Naiskodukaitse Digiliikuris saad põhjaliku ülevaate erinevatest AI põhistest töövahenditest, mis aitavad lihtsustada igapäevaseid rutiinseid toiminguid kui ka luua loomingulisi projekte."

Oma tööriistakasti tutvustas digientusiast Piret Lehiste (YouTube kanalis @diginipid‬). Pireti blogi: https://www.diginipid.ee Digiliikuri moderaator on ‪@DianaPoudel‬ kes on ‪@naiskodukaitse‬ Harju ringkonna liige ja Tartu Ülikooli infovastupidavuse nooremteadur.

👉 Pikemalt lugemiseks klõpsa postituse pealkirjal või lingile "Lisateave" 👇

Veebinar „Turvaliselt internetis ABC“

 9. detsembril toimus veebinar, teemal "turvaliselt internetis ABC", mis küllsoovitavalt on vanusele 50+, kuid isiklikult arvan, et ka 40+ vanustele külgemööda maha ei jookse 😊

„Kas teadsid, et internetipetturid eelistavad sageli sihtmärgiks just 50+ vanuserühma inimesi? Sageli on neil inimestel rohkem kogunenud sääste, kuid vähem teadmisi internetiturvalisusest. Siin veebinaris tulebki juttu sellest, et milliste pettuste ohvriks inimesed tavaliselt satuvad ning kuidas ennast nende pettuste eest kaitsta. Veebinari viib läbi digi- ja meediapädevuste koolitaja ning raamatu "Turvaline internet. Digimaailma teejuht" autor Diana Poudel.“ 

Veebinaris vaadati läbi, kuidas:

Leida usaldusväärset teavet ja kontrollida erinevaid allikaid.
Otsida pilte Google otsingumootorist.
Kontrollida veebisaidi omanikke ja muud vajalikku taustainfot.
Küsida abi ja juhiseid ChatGPT-lt.
Rännata internetis ajas tagasi WayBack Machine abil.
Seadistada privaatsussätteid Facebookis.
Kasutada kahefaktorilist autentimist (2FA) GMailis ja Facebookis.

 Koolitus toimus projekti "No Digital Divide" raames, mis on rahastatud EL-i poolt. 

👉 Pikemalt lugemiseks klõpsa postituse pealkirjal või lingile "Lisateave" 👇

27. nov 2024

Veebiseminar "Ideid tundideks: inimaru ja tehisaru võimalused"

28. novembril toimus tasuta veebinar, mis toimus Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi ja Telia ühise algatuse Digimentorid raames.

"Tehisaru loob uusi võimalusi, kuidas erinäolistele õppijatele põnevaid ja personaliseeritud õpiülesandeid disainida. Samuti saavad suurte keelemudelite põhised tööriistad olla abiks õpetajatöö bürokraatilikuma osaga. Praktilise iseloomuga seminaris katsetamegi AI võimalusi, millest õpetajatele võib rohkelt abi olla."

Üritusest lähemalt Facebookis: https://www.facebook.com/events/1124731739355656
Koolitaja: Tartu Ülikooli meediauuringute kaasprofessor Maria Murumaa-Mengel

Rohkem kui 50 ideed, kuidas digimeediapädevuste õpet tundidesse lõimida, leiate algatuse veebilehelt meedia.ut.ee

👉 Pikemalt lugemiseks klõpsa postituse pealkirjal või lingile "Lisateave" 👇

25. nov 2024

veebinar: Canva kui võimas ja mugav disainitööriist

25. novembril toimus veebinar "Canva ABC" teemal.


“Canva on võimas disainitööriist, mis on viimasel ajal läbinud suured muutused! Tule ja vaata, mis on täpsemalt muutunud ning millised on selle programmi võimalused!” ja oodatud oli kõik huvilised.

Koolitajaks on Maria, kes lõpetas Kõrgema Kunstikooli Pallas meediadisaini osakonna ning õpib Tartu Ülikoolis kunsti- ja ettevõtlusõpetajaks. On vabakutseline disainer ning õpetab koolis graafilist disaini.

Koolitusel näidati samm-sammult, kuidas luua Canva keskkonnas plakatit, lühivideot, sotsaalmeedia postituseks pilti jm pisistegevusi, nt. pildi töötlemine. Iga tegevusega jagati soovitusi ning seletusi.

Veebinari salvestus Facebook lehel:
www.facebook.com/61563439180391/videos/1317127472804259

24. nov 2024

e-tund 10.-12. klassile "Kuidas astuda vastu küberkiusajatele ja veebiräuskajatele?"

25. novembril toimus gümnaasiumi õpilastele Tagasi Kooli raames Maria Murumaa-Mengel ja Maarja Punaki poolt läbi viidud e-tund "Kuidas astuda vastu küberkiusajatele ja veebiräuskajatele?".


Kui kaua läheb internetis skrollides aega, et sattuda lugema mõnda väga negatiivset ja halvustavat kommentaari? Kuidas on läinud nii, et tigedus ja ärapanemine on digiplatvormidel pigem norm? Sellel korral hakkame e-tunnis rääkima veebikommunikatsiooni normidest, kust häda korral abi otsida ja kuidas ise veebimaailma paremaks luua. Külla tulevad Maria ja Maarja, kes tutvustavad mitmeid avalikke ja privaatseid strateegiaid, mille laiem eesmärk on hoida inimesed veebisuhtluses võimalikult terve ja toetatuna.
👉 Pikemalt lugemiseks klõpsa postituse pealkirjal või lingile "Lisateave" 👇

8. okt 2024

Veebiseminar: Distantsilt targemaks “Kuidas alustada digikunstiga?”

Veebiseminar tutvustab digikunsti olemust, millised on erinevad vabavaralised programmid ning kuidas neid kasutada. Näidatakse lähemalt Inkscape programmi ning antakse ideid, kuidas üldse digikunstiga alustada. Samuti räägitakse sellest, kuidas saada inspiratsiooni tehisintellektilt ning kuidas loovus ja tehnoloogia võimestavad üksteist, mitte ei pärsiks.

Veebiseminari viis läbi Tartu Kunstikooli õpetajad Helen Bunder ja Maria Kilk. Slaidiesitlus aadressil: https://tinyurl.com/digikunstdt 


Eesmärk: tutvustada erinevaid vabavaralisi pildipankasid, vektor- ja rastergraafika programme ning AI-kunsti teemal tööriistu. Lisaks jagatakse soovitusi ja harjutusi, kuidas alustada või ideid leida.

👉 Pikemalt lugemiseks klõpsa postituse pealkirjal või lingile "Lisateave" 👇

20. sept 2024

Jaan Aru e-tund “Mis värk nende nutiseadmetega on?”

Aga tegelikult, mis värk nende nutiseadmetega on? 🤔 

𝐑𝐞𝐞𝐝𝐞𝐥, 𝟐𝟎. 𝐬𝐞𝐩𝐭𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐥 𝐤𝐞𝐥𝐥 𝟏𝟏 toimus Tagasi Kooli raames Jaan Aru poolt läbi viidud e-tund “Mis värk nende nutiseadmetega on?”

👉 Pikemalt lugemiseks klõpsa postituse pealkirjal või lingile "Lisateave" 👇

19. sept 2024

Veebiseminar: Distantsilt targemaks: "Kuidas AI-st rääkida I ja II kooliastmes?"

Tehisintellekt on jõudnud juba igale poole ja kindlasti ei ole õpetajatele üllatuseks, et juba I ja II kooliastme õpilased seda kasutavad. Meil ei ole mõtet pead liiva alla peita ja teeselda, et AI-d ei ole olemas. Sellest on vaja hakata rääkima ja juba võimalikult noortele õpilasele. Veebiseminaril tulebki juttu sellest, kuidas lihtsalt ja arusaadavalt õpilastele tehisintellekti tagamaid selgitada ning milliseid vahendeid (Code Breaker, TinyWow, Mizou, Canva, Padlet jne) saab kasutada juba 1.-6. klassi õpilastega.

Veebiseminari viis läbi haridustehnoloog ja õpetaja Ingrid Maadvere. Veebiseminaril esitletud slaidid allalaadimiseks ja luba on antud ka kasutamiseks õpilastega: https://tinyurl.com/aiesimenekooliaste

Eesmärk on, et õppijad saaks teada, mis asi see AI on, kuidas see töötab ja kuidas mina võiksin seda kasutada? Veebinar oli keskendunud teemale, kuida koolis AI-d õpilasteni viia?

👉 Pikemalt lugemiseks klõpsa postituse pealkirjal või lingile "Lisateave" 👇

11. aug 2024

8 aastat hiljem: minu teekond haridustehnoloogina

Pikk vaikus on selle blogi üle võtnud – viimati sai postitatud 2016. aastal. Vahepeal on möödunud 8 aastat, mille jooksul olin koolitööst eemal. Nüüd aga olen tagasi ja rõõmsalt asunud tööle haridustehnoloogina Kunda Ühisgümnaasiumis.

Plaanin sellest blogist teha oma isikliku koolituspäeviku, kuhu kogun mõtted ja ideed igast koolitusest, milles osalen. Olen kindel, et ees ootab põnev ja õppimisrohke aasta!